Sanat Nedir? | Bager Akbay | TEDxIstanbul

  • Post Category:Sanat
  • Post Comments:0 Yorum

Sanatçı Bager Akbay, sanat nedir? sorusuyla örnekler üzerinden gerçek sanatın ne olduğunu sorguluyor. Sanatın her yerde olabileceğini belirten Akbay, sokakta ya da bir çocuğun elinde bile onunla karşılaşabileceğimizi bizlere hatırlatıyor.

Bager Akbay, erken yaşta pozitif bilimlerle uğraşmaya başladı. 1991 yılında Atatürk Fen Lisesinde, yüksek matematik ve programlama ile dolu üç yılın ardından kazandığı eğitim bursu sayesinde bir sene Tokyo’da okudu. İstanbul’a döndükten sonra İTÜ Matematik Mühendisliği’ne girdi. Linux ile tanıştığı okulunda, bir yandan güvenlik, ağ ve programlama üzerine çalışırken bir yandan Kara Tiyatro adlı amatör bir tiyatro grubunda oyunculuk yapmaya ve kukla oynatmaya başladı. Tiyatro deneyiminin verdiği güç ile, okulu bırakıp tasarım okumak için, Yıldız Teknik Üniversitesi’ne geçti.
Mezun olur olmaz, kendi bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Avusturya’ya dijital sanat okumaya gitti. Fiziksel etkileşim, yapay zeka ve sanat üzerine bir çok çalışma yaptı. Kızının doğumuyla Türkiye’ye döndü ve eğitimcilik kariyerine devam etti. Yoğun bir dönemin ardından yerel biri olmaya karar verdi ve Yeldeğimeni’nde, projelerini hayata geçirebilmek için arkadaşlarıyla beraber bir atölye açtı. This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at https://www.ted.com/tedx

Bir cevap yazın